poniedziałek, 3 listopada 2014

Złodzieje języków - Alicja Bykowska-Salczyńska

Poezja niezwykle skupiona. Na detalu, drobinie egzystencji, indywidualnym doświadczeniu poza zgiełkiem wielkich wyrazów lub "barbarzyńskich" umizgów wobec popkultury. Poezja o doskonale brzmiącej frazie - rzadko spotykanej dzisiaj, gdy ekspresja "ja" demoluje poczucie formy. Wreszcie poezja, która zawsze "stoi po stronie przegranych".
Poezja Alicji Bykowskiej-Salczyńska wpędza mnie w kompleksy wyczuciem języka, zadziwiającą i zawstydzającą miarą tego, co dobre i tego, co złe. Wbrew cynicznym i sofistycznym pozorom poezja potrafi uchwycić tę miarę.
Zapraszam serdecznie na włam drugi cyklu "Złodzieje języków" - 10 listopada (poniedziałek), o godzinie 18.00, na Scenie Margines Teatru Jaracza w Olsztynie. Poetka, wraz ze studentami Studium Aktorskiego, zaprezentuje "Śpiewniczek Maniusi 1911".

Alicja Bykowska-Salczyńska o "Śpiewniczku":
„Śpiewniczek Maniusi 1911” to opowieść o złodziejkach języków. Jedna ze „złodziejek” jest Polką o imieniu Mania; w 1911 roku zapisała w swoim „Śpiewniczku” pierwszą z piosenek, drugą – kobieta nieznanego imienia pisząca po niemiecku w tym samym zielonym kajeciku, który został odnaleziony wśród rupieci na targowisku przy ulicy Grunwaldzkiej w Olsztynie, dokąd przywieziono go „gdzieś spod Mławy czy Lubawy”.
          Żadna z kobiet nie zapisała ani jednego słowa własnego. Nakradły i napożyczały obie cudzych języków i poprzez nie próbowały wyrazić siebie. W językach arii operowych, ballad, pieśni patriotycznych i miłosnych zawiera się historia XX i początku XXI wieku i nieodgadniona tajemnica spotkania autorek śpiewniczka, które nie miały ani własnego, ani wspólnego języka. Ich wspólne przebywanie na kartkach śpiewnika zostanie poddane próbie rekonstrukcji w formie dochodzenia kryminalnego z elementami uniwersyteckiego wykładu, w zderzeniu z językami współczesności: dykcją popnauki, popkultury, Internetu oraz językiem „młodzieży młodszej”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam, to jest miejsce na wyrażenie Twojej opinii. (Drobna uwaga: hejting, trolling obrażający język i ludzi nie będzie publikowany.)