środa, 13 sierpnia 2014

Scena Margines - Pelević, Aleksijewicz, Kerouac

Od 1 sierpnia związałem się ze Sceną Margines olsztyńskiego Jaracza jeszcze mocniej niż dotychczas. "Klepnęliśmy" plan repertuaru na najbliższy sezon (o imprezach literackich i okołoteatralnych wspomnę później). Pojawiły się trzy nazwiska: Pelević, Aleksijewicz, Kerouac. Jakby nie patrzeć, literatura górą, bo z trójki autorów, jedynie Pelević ściśle związana z teatrem. To dość znamienna proporcja, przeglądając kolejne numeru "Dialogu" dochodzi się do wniosku, że najnowsza dramaturgia polska w lekkim regresie. Walczak, Pałyga, Wojcieszek, a i Bogacz, Bizio, Paczocha to już "okrzepnięci" panowie. Marką od lat wciąż jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, niezwykle ciekawym, choć mało "obecnym", transferem z literatury do teatru - Zyta Rudzka. 
Na pierwszy ogień pójdzie Maja Pelević i jej "Skórka pomarańczowa" - skrzyżowanie Gretkowskiej z Filipiak, co chyba powinno wystarczyć za rekomendację. To rozpisana na kilka wariantów opowieść o kobiecie, jej straceńczych próbach wpisania się w istniejące modele społeczne. Chwilami Serbka jedzie po bandzie: wulgarnie, dosłownie, pretensjonalnie nawet, ale to dobrze. Warto przypomnieć sobie temperaturę emocji i dyskusji, jakie towarzyszyły "kwestii kobiecej" w Polsce lat dziewięćdziesiątych. Dzisiaj staliśmy się za bardzo blaze.
Później "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Aleksijewicz - dzieło wybitne, żeby nie powiedzieć genialne. Ciekaw jestem, jak poradzi sobie z nim młody reżyser Krzysztof Popiołek. Na koniec sezonu - klasyk: "W drodze" Kerouaca, którego realizacji podjął się Łukasz Zaleski, również młody rocznik.
Gender, wojna, kontrkultura - chyba dość aktualna lista spraw zawłaszczonych przez agresywne dyskursy.

2 komentarze:

  1. Ja czekam na Aleksijewicz, to duże wyzwanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kluczem do sukcesu lub gwoździem do trumny będzie adaptacja książki na potrzeby sceniczne. Adaptacją zajęła się Martyna Lechman (młode pokolenie polskiej dramaturgii).

      Usuń

Zapraszam, to jest miejsce na wyrażenie Twojej opinii. (Drobna uwaga: hejting, trolling obrażający język i ludzi nie będzie publikowany.)