czwartek, 17 września 2015

Ekscentrycy i Wiersze na porost brody

Wczoraj, na Festiwalu Filmowym w Gdyni, odbył się konkursowy pokaz filmu "Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" w reżyserii Janusza Majewskiego. Scenariusz powstał na podstawie powieści olsztyńskiego druha serdecznego, kolegi po piórze i klawiaturze Włodzimierza Kowalewskiego. Film, biegnąc tropem książki, przenosi widza do Ciechocinka. Jest rok 1958, grupa jazzowych freaków tworzy kontrkulturową, swingującą wysepkę wolności pośród ponurych odmętów komunizmu. Obecność w kinie obowiązkowa.
Przedwczoraj natomiast olsztyński oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich rozstrzygnął konkurs na debiut poetycki roku 2015. Zwycięzcą został Dawid Kraszewski za tom "Wiersze na porost brody". W czasie niezwykle dojmującej suszy, jaka panuje na młodoliterackiej Warmii od kilku lat, to dobra wiadomość (moja znajomość młodej literatury "stąd" kończy się na Marcinie Cieleckim, Piotrze Senderze, Michale Krawielu, Michale Kotlińskim, Michalinie Janyszek i grupie skupionej wokół Justyny Artym i Hanny Brakonieckiej). Może i nazwisk niemało, ale dynamika zdarzeń mogłaby być większa. Jurorzy - Alicja Bykowska-Salczyńska, Zbigniew Chojnowski, Krzysztof Szatrawski - wskazali zwycięzcę jednogłośnie. "Wiersze na porost brody" mają ukazać się w odsłonie książkowej w listopadzie. Więcej o Dawidzie Kraszewskim - tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam, to jest miejsce na wyrażenie Twojej opinii. (Drobna uwaga: hejting, trolling obrażający język i ludzi nie będzie publikowany.)